adam_vojtech_rezignace_ministr_zdravotnictví_2020 - QUICK MAGAZÍN | TIŠTĚNÝ ČASOPIS | Aktuality | Zdraví | Trendy | Historie | Právo | Ekonomika | Politika | www.quick-magazin.cz

QUICK MAGAZÍN - LIVE VYSÍLÁNÍ
Aktuality     Zdraví     Trendy     Historie     Právo     Ekonomika     Politika     Eshop     LIVE
Přejít na obsah

Adam Vojtěch, oběť novinářů nebo Babiše?
rezignace ministra zdravotnictví ČR
21. září 2020
(tiskové konference na dané téma v 8 hod. a ve 12:30 hod.)Začněme od Adama

Mají novináři další zářez na svých mikrofonech, diktafonech a kamerách nebo se Andrej Babiš před nadcházejícími volbami zbavuje ministra, který aktuálně kazí personální portfolio HNUTÍ ANO?  

Adam Vojtěch dnes (21.9.2020) rezignoval na post ministra zdravotnictví! Proč? Každého možná napadnou tři pravděpodobné varianty:

1) rozhodl se zcela sám, bez vnějších vlivů
2) mediální masáž z řad některých médií
3) tlak premiéra Babiše.

Začněme třetí variantou. Andrej Babiš? Předseda HNUTÍ ANO začíná být znám svými flexibilními názory. Tyto názory aktivně přizpůsobuje odezvám voličů na své „politické kroky“. Řekněme si otevřeně, že lidé buď sami, bez mediální masáže, tedy na podkladě svých zkušeností z denní reality, dávají dnes najevo svou nevoli, např. přes sociální sítě. Někdy však (a není to tak ojedinělé) se nechávají vmanipulovat některými médii do určitého mediálního pohledu. Když se vrátíme k vlastní rezignaci ministra, pokud je tedy „za ní“ schován Adrej Babiš, pak zřejmě se mohlo vše odehrát tak, že již dlouhodobě premiér dával ministrovi "tajně" najevo svou silnou nevoli a Adam Vojtěch nyní sám pochopil, že již dále ho Babiš v následujících dnech příliš tzv. nepodrží.

V rámci druhé varianty již ministr možná dále nechtěl „slyšet“, takřka každodenní kritiku své osoby, resp. již ho „nepřekonatelně nebavilo“ poslouchat některá média, která stále dokola dávají velký prostor opozičním politikům, kteří vlastně stále říkají to samé.

Poslední (resp. první) varianta, a to že se rozhodl sám, bez jakéhokoliv vnějšího vlivu, je skutečně dosti nepravděpodobná. Možný by snad byl důvod, řekněme jisté vyčerpanosti „z úřadu“, ovšem Vojtěch na toto v médiích nevypadal.

Taxi přeprava

Dnes ráno jsem byl nucen jet taxíkem. Často to nedělám, avšak tentokrát to bylo nutné  (a jak se později ukázalo) i velice zajímavé. První taxikář, který mě vezl „na místo určení“ se rozpovídal na téma „nošení roušek“. Velice důrazně konstatoval, že ve svém věku (přes 50 let), už si nenechá od nikoho nic diktovat. Že na počátku infekce pečlivě dodržoval všechny opatření nařízené vládou, ministerstvem a hygieniky. Nyní již nedodržuje takřka nic.

Navíc údajně před pár týdny napsal dopis snad prezidentovi, předsedovi vlády, ministrovi... a už ani nevím, komu všemu mi říkal. Velice ho rozčilovalo, že nikdo mu zatím na dopisy věcně neodepsal, pokud tedy nepočítá „automatickou odpověď, že jeho dopis byl úřadem přijat ke zpracování“.

Druhý taxikář, který mi vezl zpět domu, byl z opatření státních institucí a novinářské masáž, v koronavirovém období, též velice rozzlobený. Sdělil mi, že vozil jednoho mediálně známého lékaře, který mu řekl, že ho velice zlobí novináři, kteří neustále informují o všem možném vztahující se ke COVID-19, ale to, co je dle lékaře důležité, tedy především, aby lidé jedli hodně ovoce kvůli přírodní imunitě, o tomto a podobných věcech se ve své podstatě takřka nemluví. Taxikář mi dále řekl jeho jednoznačný názor, a to že „Vojtěch je obětí především novinářů“. Že novináři jaksi „pozapomněli“ najednou informovat o dění ve světě, jakoby se nikde nic důležitějšího, než je COVID-19, nedělo. Před COVIDem bylo vždy informačně ve zprávách něco „důležitého“, a bylo vždy něco, o čem museli novináři dlouhodobě psát a mluvit. A to se nyní ztratilo, či již vyřešilo ? Nic nového se na zeměkouli neděje? Pouze COVID?
Až se COVID medicínsky zpacifikuje do přijatelné podoby, opět se budou ve světě dít „důležité věci“, které nesnesou odkladu v informování veřejnosti? Zřejmě ano! Novináři je budou muset vyhledat (což nyní tak intenzivně nemuseli), protože téma COVID již nebude zajímavé a bude se muset najít opět něco komerčního – čím horší zpráva, tím pro některé novináře a mediální domy komerčně důležitá (zřejmě především pro konkrétní majitele médií, taxikář nepřímo řekl).

Nechci žádnému z taxikářů, co mě dnes svezli, nic podsouvat. Píši v občasných parafrázích pouze to, co jsem od nich slyšel jednoznačně či zaznělo, dle mého názoru, od nich mezi řádky. Jak dalece však jejich stanovisko či pohled na realitu dnešních dnů, týdnů a měsíců se liší od většiny lidí v této zemi?

Když se ještě vrátím k Adamu Vojtěchovi a zmíním nyní tiskovou konferenci, na kterou mimochodem již novináři byli pozvání v neděli kolem 16:30 hod. i když samozřejmě netušili o co půjde, nemohu se ubránit dojmu, že pan ministr svou rezignaci oznámil nejen velmi smutným hlasem (což asi všichni slyšeli), ale také se mi zdálo, že vidím jakési „zalesknutí“ v jeho očích (ne tedy že by mu vysloveně tekly slzy). Z tohoto důvodu to v danou chvíli vypadalo, že jeho rezignační oznámení nebylo zcela „z jeho individuálního rozhodnutí“.

Dle jeho slov z tiskovky, svou rezignací „dal prostor pro nová řešení epidemie“. Na mikrofony sdělil, že údajně první vlnu COVID zvládl, že pracoval na maximum a dělal svou práci srdcem. Vyjmenoval co za 3 roky jeho působením na ministerstvu se podařilo změnit a dotlačit do konce, a též co se podařilo alespoň nastartovat.

Načasování odchodu

Svůj odchod údajně oznámil Adam Vojtěch premiérovi již v pátek navečer. O víkendu jednal Babiš s prezidentem Zemanem a předjednával s ním kandidaturu Romana Prymuly. V pondělí ráno Vojtěch tedy oznámil rezignaci. O půldvanácté premiér oznamuje jméno Prymuly jako kandidáta na nového ministra a ve 12:30 má premiér tiskovou konferenci. Během zbytku pondělka se již vyřizují pouze formality jmenování nového ministra, aby Prymula mohl v úterý ráno formálně převzít ministerstvo.

To, že Vojtěch se s Prymulou před pár týdny „rozešel“ na ministerstvu, a že Prymula nyní přebírá Vojtěchovo křeslo, je samozřejmě maličko pikantní, tedy pro Vojtěcha a Prymuly, a to především v osobní rovině.

Makáme - ANO, bude líp

Ministr Vojtěch údajně jezdil z ministerstva často i okolo půlnoci. Na druhou stranu se musí dodat, že nejde o kvantitu vykonané práce, ale spíše o kvalitu. Nezáleží na tom, kolik času strávíte v práci, ale jaký je výsledek. Pokud trávíte hodně času v kanceláři a zároveň jsou vidět výsledky, pak je čas na pochvalu. Babiš ministra dnes na tiskové konferenci ve 12:30 hod. chválil..., hodně chválil a chvála nebrala konce...! Chvála pokračovala i dnes v osm hodin večer, kdy měl Babiš "proslov k národu". Zde již chválení nebylo však tak mohutné.

V prvních sekundách popolední tiskové konference na úřadu vlády nastavil Babiš hlas, podobný Vojtěchovi, který předvedl ráno na ministerstvu při tiskovce. Zatímco u Vojtěcha šlo o nehrané divadlo, v případě Andreje Babiše lze maličko zapochybovat. Na okamžik to též vypadalo, že se premiér "dojetím" rozbrečí, avšak se nestalo. Na otázku novinářky, zda se pokoušel změnit ještě rozhodnutí Vojtěcha, premiér neodpověděl.

Na jedné straně Babiš tvrdí, že Vojtěcha podporoval, avšak vzápětí řekne, že ministerstvo potřebuje krizového manažera. Z předešlé věty vyplývá, že Vojtěcha nepřemlouval, aby zůstal ve funkci. Hrál tedy jen premiér na tiskovce „divadelní zdrcení“ z odchodu ministra? Podle daných indicií možná?

Andrej Babiš spontánně připomněl ještě okamžik, kdy na některé z minulých tiskovek řekl ministrovi, „nebuďte slušný“. Podle Babiše byl Vojtěch až moc slušný, a to se údajně v české politice moc nenosí, parafrázuji premiéra. Babiš též kritizoval média ohledně toho, jak se „chovali“ k ministrovi. Zároveň řekl, že ministerstvo zdravotnictví bylo v rozkladu, když ho Adam Vojtěch před třemi lety přebíral.

Adam Vojtěch zůstává i nadále poslancem. Jak mi řekl jeden z taxikářů, nebudeme se určitě muset na něj sociálně sbírkově skládat a na pracovní úřad jistě nepůjde… a měl v tomto tedy pravdu.

Adam Vojtěch byl ministrem 3 roky (tedy druhým – hned za Leošem Hegerem z TOP 09 - nejdéle sloužícím ministrem od roku 1989), přičemž „ministrem COVIDu“ byl cca 9 měsíců (první 2 měsíce nebyli žádné případy v ČR hlášeny, až od 1. března 2020). Jeho cílem při nástupu do funkce bylo provést na ministerstvo reformní kroky ve zdravotnictví. COVID mu vše zastavil. Jak by dopadlo jeho počínání, kdyby COVID nepřišel?

ROZLOUČENÍ A DĚKOVAČKA

Adam Vojtěch dnes poděkoval médiím, že informovala o tom, co se na ministerstvu po dobu tří let událo. Myslel ono poděkování upřímně a měl opravdu, a to především za posledních 7 měsíců, za co některým médiím děkovat?

Novináři dnes (a jistě i v následujících dnech) přinášejí stanoviska opozičních politických stran, jak vnímají rezignaci ministra. Kdo by čekal něco jiného, než kritiku ministra, a to z řad TOP 09, ODS, KDU-ČSL a i dokonce KSČM, byl zklamán.

QUICK MAGAZÍN nikterak nehltí své čtenáře COVIDem. Mediálně předáváme pouze opravdu důležitá sdělení, která případně mění či doplňují již informace napsané. Sdělujeme též zcela nové zprávy, pokud však jsou zásadního charakteru a mění důležitým způsobem každodenní život v ČR.

COVID jako zbraň opozice (novinářů)

CIVID-19 je opravdu nyní převážně politika, resp. politická hra o volební výsledky? Volby se nezadržitelně blíží, takže kdo by čekal něco jiného, byl by opět zklamán. Hlavní epidemiolog v IKEMu Petr Smejkal, který dnes mohl prezentovat svůj názor v jednom médiu, se vyjádřil v tom smyslu, že novináři obecně nedávají moc zaznít odborným názorům. Myslel tím epidemiolog, že jsou spíše prezentovány názory a dáván prostor "mediálním stálicím“, a to i přesto, že nejsou odborníky pro "covidové téma"? Dnes večer vystoupil v televizi mediálně známý zubař a podnikatel (bývalý člen a stále údajně sympatizant TOP 09). Musím přiznat, že jeho sdělený názor k veřejnosti, na situaci kolem COVID-19, mě nijak nezaujal, resp. to co v televizi předvedl. Nechápu, proč byl pozván právě on? Čekal bych odborníka na dané téma, nikoliv zubaře, byť zřejmě velmi odborně zdatného, avšak "pouze" ve stomatologii.

Co si kdo myslí

Jak obyčejní lidé dnes (ale i dlouhodoběji) vnímají politiky a novináře v dnešním COVID SVĚTĚ? A co vy, čtenáři dnešního článku, co si myslíte o daných lidech…?


autor: Michal Koudelka
foto: Úřad vlády ČR - web
vloženo: 21.09.2020
poslední aktualizace: 21.09.2020
Návrat na obsah