aukce_statnich_dluhopisu - QUICK MAGAZÍN | TIŠTĚNÝ ČASOPIS | Aktuality | Zdraví | Trendy | Historie | Právo | Ekonomika | Politika | www.quick-magazin.cz

QUICK MAGAZÍN - LIVE VYSÍLÁNÍ
Aktuality     Zdraví     Trendy     Právo     Ekonomika     Politika     Gastronomie     Eshop     LIVE
Přejít na obsah

DLUHOPIS
MF uskutečnilo úspěšnou aukci státních dluhopisů za rekordně vysoké poptávky
(v době "nouzového stavu" 2020)


ilustrační foto: Pixabay
Ministerstvo financí dnes (25. 3. 2020, pozn. redakce) poprvé od vyhlášení nouzového stavu Vládou České republiky dne 12. března 2020 uskutečnilo na domácím trhu aukci státních dluhopisů České republiky.

Celková poptávka po všech nabízených dluhopisech přesáhla 61 mld. Kč a představuje tak historicky nejvyšší poptávku po střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisech v jeden aukční den. V aukci ministerstvo nabídlo dva fixně úročené státní dluhopisy se splatností 2023 a 2031 a jeden variabilně úročený státní dluhopis se splatností 2027.

Dnešní zájem o státní dluhopis potvrdil vynikající reputaci České republiky na finančním trhu. V aukci se nám podařilo prodat dluhopisy za 53,4 miliardy. Těší mě, že domácí dluhopisový trh i v současnosti vyhlášeném nouzovém stavu umožňuje dále pokračovat v prodejích státních dluhopisů za příznivých podmínek. Uspokojením významné části dnešní, historicky nejvyšší, poptávky po našich státních dluhopisech jsme navýšili předfinancování na dvě třetiny všech letošních splátek korunového státního dluhu,“ uvádí ministryně financí Alena Schillerová.
Celková poptávka v konkurenční části aukce po tříletém státním dluhopisu ČR, 0,45 %, 23 dosáhla závratných 37,7 mld. Kč.

Ministerstvo se rozhodlo na tuto masivní poptávku ze strany investorů zareagovat a téměř celou ji dnes nad rámec původně plánované nabízené jmenovité hodnoty v konkurenčním kole aukce uspokojit.

Díky tomu zabezpečí peněžní prostředky pro nadcházející letošní splátky státního dluhu za takto velmi příznivých podmínek a také dočasně posílit rezervní prostředky státní pokladny pro krytí výdajů státního rozpočtu.

Prodáno tak bylo 36,1 mld. Kč tohoto státního dluhopisu při průměrném dosaženém výnosu 1,13 % p. a., přičemž při poslední lednové aukci tento výnos činil ještě 1,54 %.

U jedenáctiletého státního dluhopisu ČR, 1,20 %, 31 byla poptávka ze strany investorů také velmi silná, když dosáhla 18,6 mld. Kč. I v tomto případě se Ministerstvo rozhodlo tuto vysokou poptávku z větší části uspokojit a prodalo 14,3 mld. Kč tohoto dluhopisu při průměrném výnosu 1,58 % p. a.
Ministerstvo financí získalo na krytí letošní potřeby financování další peněžní prostředky, tentokrát s výrazně delší dobou do splatnosti přesahující deset let.

Výnos i tohoto dlouhodobého dluhopisu se tak pohybuje níže, než činí 14 denní sazba České národní banky ve výši 1,75 %.
Doplňkem k dnešní aukci byl sedmiletý variabilně úročený státní dluhopis ČR, VAR %, 27, u něhož poptávka dosáhla také uspokojivých 4,7 mld. Kč, přičemž s ohledem na vynikající výsledky prodeje obou fixně úročených státních dluhopisů se ministerstvo rozhodlo prodat 3 mld. Kč tohoto dluhopisu.

Ministerstvo celkově prodalo státní dluhopisy za 53,4 mld. Kč.
AKTUALIZACE 26. 03. 2020

MF opět zaznamenalo velký zájem o státní dluhopisy. Prodalo pokladniční poukázky za 68,6 miliardy

Ministerstvo financí dnes (26.3.2020, pozn. redakce) navázalo na včerejší prodej střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů v konečné výši 55,3 mld. Kč, když dnes prodalo roční státní pokladniční poukázky v celkové jmenovité hodnotě 68,6 mld. Kč.

Ministerstvo financí přistoupilo, obdobně jako včera, k akceptaci rekordně vysoké poptávky, která činila více než 74 mld. Kč, a dále tak získalo peněžní prostředky na posílení rezervního krytí zvýšeného deficitu státního rozpočtu.

Společně se včerejší aukcí střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů byly na domácím finančním trhu umístěny státní dluhopisy v celkové jmenovité hodnotě téměř 124 mld. Kč.

Ministerstvo financí tak v současné době pokrylo dlouhodobými dluhovými nástroji více než dvě třetiny korunových splátek státního dluhu v letošním roce, zatímco emisí státních pokladničních poukázek posílilo rezervní prostředky státní pokladny. Tím vyslalo jasný signál o připravenosti vlády čelit výzvám souvisejícím s pandemickým šířením nového koronaviru SARS-CoV-2. Tyto kroky přispějí ke snížení nejistoty v podobě dopadů přijímaných krizových opatření.
zdroj: Ministerstvo financí, TZ, Michal Žurovec
vloženo: 25.03.2020
poslední aktualizace: 26.03.2020
Návrat na obsah