5 týdnů dovolené - jde o dobrý nápad?

QUICK MAGAZÍN - LIVE VYSÍLÁNÍ
Aktuality     Zdraví     Trendy     Právo     Ekonomika     Politika     Gastronomie     Eshop     LIVE
Přejít na obsah

5 týdnů dovolené - jde o dobrý nápad?

QUICK MAGAZÍN | TIŠTĚNÝ ČASOPIS | Aktuality | Zdraví | Trendy | Historie | Právo | Ekonomika | Politika | www.quick-magazin.cz
1 Červenec 2019


Zmíněný návrh do PS ČR přišel od KSČM.

Co říká zákoník práce nyní (k 01. 07. 2019)? V § 213 je ustanoveno, že: "výměra dovolené činí nejméně 4 týdny v kalendářním roce".

Dovolená zaměstnanců zaměstnavatelů uvedených v § 109 odst. 3 činí 5 týdnů v kalendářním roce (jsou jimi zaměstnanci pobírající „plat“, nikoliv mzdu).

Plat je peněžité plnění poskytované za práci zaměstnanci zaměstnavatelem, kterým je:

- stát
- územní   samosprávní celek
- státní   fond
- příspěvková organizace, jejíž náklady na platy a odměny za   pracovní pohotovost jsou plně zabezpečovány z příspěvku na   provoz poskytovaného z rozpočtu zřizovatele nebo z úhrad podle   zvláštních právních předpisů
- školská právnická osoba zřízená Ministerstvem školství, mládeže   a tělovýchovy, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí podle školského   zákona
- regionální rada regionu soudržnosti.

Dovolená pedagogických pracovníků a akademických pracovníků vysokých škol činí 8 týdnů v kalendářním roce.

V komerční sféře tedy zákon stanoví alespoň 4 týdny dovolené. Mnozí zaměstnavatelé již dnes nabízí zaměstnancům 5 týdnů dovolené jako „přilepšení ke mzdě“.

Čili na první pohled   by se mohlo tedy zdát, že vlastně s 5 týdny dovolené budou zaměstnavatelé souhlasit bez problémů.

Opak je však   pravdou. Výtky jdou především od malých podnikatelů. Svou roli   v negativním pohledu zaměstnavatelů na 5 týdnů dovolené „ze zákona“ je i nedostatek pracovní síly.

Velcí zaměstnavatelé   zpravidla 5 týdnů dovolené „utáhnou“ jak finančně, tak i personálně.

V době, kdy   pracovník je na dovolené, pokud za něj není personální náhrada, tak výroba či služba „stojí“. Na tržbách zaměstnavatel nic tedy neinkasuje. A právě velcí zaměstnavatelé danou věc dokáží vyřešit. Drobní zaměstnavatelé však můžou mít problém, a to ve velké míře.

Střední podnikatelé budou mít problém případ od případu. Určitě nelze paušalizovat, že to jednoznačně nezvládnou.

Je-li zaměstnanec na dovolené, musí někdo jiný jeho práci za něj udělat. Samozřejmě, že opět toto neplatí generálně.

Největší problém může nastat např. u profesí, jako je:

- řidič
- obsluha   strojů
- řemeslník
- dělník…ilustrační foto: Pixabay


Je tedy 5 týdnů dovolené skvělý nápad? KSČM a každý kdo toto v parlamentu podpoří, bude maličko populista, protože ví, že na toto zaměstnanci budou pozitivně slyšet a zatleskají. A kladné politické body jsou hned „připsány“. Navíc další volby se blíží a podbízet se voličům mnozí politici neodmítnou, pokud je ta možnost.

Na druhou stranu si však zaměstnanci musí uvědomit, že pokud 5 týdnů dovolené drobný podnikatel „neutáhne“, může v krajním případě i propouštět zaměstnance a následně ztenčit výrobu či služby.

Ministryně práce a sociálních věcí Maláčová sice před novináři hlasitě podporuje novelizaci zákona, avšak ona sama nikdy reálně v komerční sféře nepracovala. Vždy seděla pouze na „státní židli“. A i když vystudovala „politickou ekonomii Evropy“, tak jak se zdá, asi na některých přednáškách chyběla.  

Osobně nesouhlasím, alespoň nyní ne, aby zákon přikazoval 5 týdnů dovolené, tak jak je do parlamentu nyní předkládáno.

Zaměstnavatelé, kteří si to mohou dovolit, tak již toto zaměstnancům dávno poskytují. A ti zaměstnanci, kteří touží po 5 týdnech dovolené, a jimž zaměstnavatel dává „pouze“ 4, můžou změnit místo. Dnes ta možnost je, protože lidí na trhu práce je velký nedostatek a kvalitního pracovníka si chytrý zaměstnavatel dokáže přilákat právě různými benefity a bonusy.

Tím však rozhodně nechci uvést, že na 5 týdnů dovolené ze zákona, musí zaměstnanci zapomenout. Lze si představit situaci, kdy 5 týdnů dovolené ze zákona, se v ČR může jevit jako dobrý nápad. V roce 2019 a ani zřejmě v roce 2020 (od té doby by právě novela měla být účinná) není a nebude pro drobné podnikatele předmětná novelizace podporou jejich podnikání.

Zda novelizace „projde parlamentem“ a 5 týdnů dovči ze zákona všichni dostanou je otázka. ČSSD a KSČM to zřejmě většinou podpoří, jak se k návrhu postaví ANO a Piráti ještě uvidíme. ODS a SPD je proti.AUTOR: Michal Koudelka, šéfredaktor QUICK MAGAZÍNNávrat na obsah