dvb-t2-digitalni-vysilani-co-potrebujete-koupit-ke-sledovani-televize - QUICK MAGAZÍN | TIŠTĚNÝ ČASOPIS | Aktuality | Zdraví | Trendy | Historie | Právo | Ekonomika | Politika | www.quick-magazin.cz

QUICK MAGAZÍN - LIVE VYSÍLÁNÍ
Aktuality     Zdraví     Trendy     Právo     Ekonomika     Politika     Gastronomie     Eshop     LIVE
Přejít na obsah
CO JE TO DVB-T2?


DVB-T2 je nová generace zemského (terestrického) digitálního vysílání, modernější nástupce současného zemského digitálního televizního vysílání DVB-T. Zemské digitální televizní vysílání je v ČR jediným bezplatným způsobem příjmu volně dostupného televizního vysílání.

CO TATO ZMĚNA TECHNICKY PŘEDSTAVUJE?

Nový standard umožňuje do jedné vysílací sítě umístit více televizních programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) a dosáhnout celostátního pokrytí s menším počtem frekvencí, než je tomu nyní. Zvětší se tak použitelná šířka pásma pro přenos obrazu, zvýší se kvalita zvuku a obrazu a dojde k obecnému snížení ceny vysílání.


KDY K TÉTO ZMĚNĚ DOJDE?

Vláda svým nařízením č. 199/2018 Sb. o Technickém plánu přechodu na standard DVB-T2 stanovila lhůty pro vypnutí vysílačů šířících zemské digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T, přičemž nejzazším termínem je 30. červen 2020. Po tomto datu bude možné na klasickou anténu naladit zemské televizní vysílání jen v novém standardu.
Stejným procesem, jako Česká republika, prochází řada evropských států, například sousední Německo přejde plně na DVB-T2 již od roku 2019.


CO JE TŘEBA UDĚLAT, ABY MOJE TELEVIZE FUNGOVALA I PO ROCE 2020?

Změna se týká těch, kdo přijímají televizní vysílání terestricky. Netýká se tedy domácností s kabelovým, satelitním nebo internetovým příjmem televizního vysílání.
Pokud se svého televizního přijímače nechcete zbavovat, stačí si pořídit set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem H.265/HEVC. Další možností je pořídit si nový televizní přijímač, který má integrovaný tuner DVB-T2 s kodekem H.265/HEVC. Vhodná zařízení jsou v prodejnách označena logem „DVB-T2 ověřeno”:



Výrobky, které jsou označeny tímto logem, budou fungovat i po roce 2020, kdy bude dnešní DVB-T vysílání ukončeno.

Pravidelně aktualizovaný seznam televizí a set-top-boxů, kompatibilních s novým standardem, zveřejňují České radiokomunikace na svém portále DVBT2overeno.cz.




ilustrační foto, zdroj: pixabay.com


JE TŘEBA OBÁVAT SE ZMĚNY STANDARDU?

Určitě ne. Ke změně způsobu televizního vysílání nedojde ze dne na den. Pro usnadnění přechodu na nový standard DVB-T2 bylo rozhodnuto vybudovat tzv. přechodové sítě, které budou souběžně provozovány se současným standardem DVB-T (podobě jako při přechodu z analogového na digitální vysílání).
Televizní signál v novém standardu DVB-T2 je postupně šířen od 1. poloviny roku 2017. V současné době zajišťují přechodové sítě 11 a 12 pokrytí signálem pro více jak 99 % obyvatel a přechodová síť 13 pro více jak 94 % obyvatel. Aktuální stav lze nalézt zde.
Harmonogram hlavních operací, tedy zapínání finálních celoplošných sítí DVB-T2 (sítě 21, 22, 23 a 24) a vypínání sítí DVB-T (sítě 1, 2, 3 a 4), je rozložen mezi listopad 2019 a červen 2020 (s přestávkou v prosinci 2019). Vypínání stávajících sítí DVB-T bude zahájeno 27. listopadu 2019 v 23 hodin 59 minut, kdy budou vypnuty dva hlavní vysílače Praha Mahlerovy sady a Cukrák (jen programy České televize). V 1. čtvrtletí 2020 bude v rámci stávajících vysílacích sítí DVB-T postupně realizováno vypínání 50 vysílačů velkého výkonu a 49 vysílačů velkého výkonu bude vypnuto ve 2. čtvrtletí 2020. Plán vypínání konkrétních vysílačů lze nalézt na zde.

Diváci, jimž současné vysílání zatím vyhovuje, ho mohou využívat až do doby zahájení postupného vypínání  DVB-T, které začne v listopadu 2019. Přechod na novou technologii tak diváci mohou řešit průběžně. Souběžné televizní vysílání představuje především způsob, jak diváka na novou změnu připravit a dát mu dostatek času si na ni zvyknout a zvolit optimální řešení. Souběžné televizní vysílání v obou standardech je zajištěno na dobu nejméně 6 měsíců (bude se lišit v závislosti na regionu a postupném náběhu vysílání finálních sítí).


JAK NALADIT PŘECHODOVÉ A FINÁLNÍ DVB-T2 VYSÍLÁNÍ?

1)  Mít DVB-T2 přijímač (televizní přijímač nebo set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem H.265/HEVC). Seznam certifikovaných DVB-T2 přijímačů lze nalézt zde.
2) Použít stávající přijímací TV anténu s tím, že:
individuální příjem (prostřednictvím stávající TV antény) nebude vyžadovat žádnou úpravu;
společné televizní antény (STA) budou obvykle vyžadovat zásah specializované servisní firmy, která zajistí potřebné technické úpravy STA.
3)  Na DVB-T2 přijímači aktivovat automatické ladění, čímž se do paměti přijímače načtou veškeré DVB-T2 sítě, jejichž signál je v dané lokalitě dostupný.


PROČ JE DVB-T2 POTŘEBA?

Z rozhodnutí na mezinárodní úrovni se část kmitočtů, využívaných v současném standardu DVB-T, přestane využívat pro televizní vysílání a nově budou k dispozici pro mobilní datové služby. Jde o postup, který je plně v souladu s harmonizačními záměry EU a závěry Světové radiokomunikační konference z roku 2015.

zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)



vloženo: 11.09.2019,  poslední aktualizace stránky: 11.09.2019





Návrat na obsah