zamestnavani-cizincu-v-ceske-republice - QUICK MAGAZÍN | TIŠTĚNÝ ČASOPIS | Aktuality | Zdraví | Trendy | Historie | Právo | Ekonomika | Politika | www.quick-magazin.cz

QUICK MAGAZÍN - LIVE VYSÍLÁNÍ
Aktuality     Zdraví     Trendy     Právo     Ekonomika     Politika     Gastronomie     Eshop     LIVE
Přejít na obsah

Program kvalifikovaný zaměstnanec


Místo v šesti bude Česká republika od 1. září 2019 přijímat kvalifikovanou pracovní sílu jen ve třech programech. Ty budou odstupňované podle úrovně kvalifikace uchazečů o práci. Zatímco ministerstvo průmyslu a obchodu bude vyřizovat žádosti zaměstnavatelů jen o vysoce kvalifikované zaměstnance nebo vědecké pracovníky, Hospodářská komora bude firmám pomáhat se všemi ostatními žádostmi o zaměstnance.


V nově transformovaném vládou regulovaném Programu kvalifikovaný zaměstnanec bude Hospodářská komora přijímat žádosti firem o pracovníky z celkem osmi zemí – Ukrajiny, Černé Hory, Srbska, Filipín, Indie, Kazachstánu, Moldavska a Mongolska. Pro každou zemi vláda stanoví zvláštní roční kvóty. Nadále platí, že i tento program nebude firmám umožňovat zaměstnávat nekvalifikované cizince, jako jsou třeba dělníci výkopových prací, uklízečky, doplňovači zboží, doručovatelé balíků nebo pomocné síly ve stavebnictví či v kuchyni.
ilustrační foto, zdroj: pixabay.com


Hospodářská komora už dříve uvedla, že státní kasa kvůli rekordnímu počtu neobsazených míst loni tratila nejméně 84 miliard korun na daních a odvodech, letos potenciální ztráty dosáhnou dalších přibližně 110 miliard korun.

Od 1. září 2019 bude také postupně zvyšována kvóta pro příjem pracovníků z Ukrajiny na 40 tisíc ročně. Navýšení kvót si vyžádá náklady 100 milionů korun ročně, přičemž podle propočtů Hospodářské komory se díky daním a odvodům 40 tisíc pracovníků z Ukrajiny zvýší příjmy státního rozpočtu nejméně stonásobně, tedy o 10 miliard korun ročně.

Nově se také všechny vládou regulované režimy sjednotí i procesně. Zatímco dosud v případě Režimu ostatní státy, který je zaměřen na státy Srbsko, Mongolsko a Filipíny, Hospodářská komora poskytovala zaměstnavatelům pouze doporučení, se kterým se pak zaměstnavatelé museli obrátit na ministerstvo průmyslu, nově budou všechny režimy sjednocené do Programu kvalifikovaný zaměstnanec mít stejný postup jako v Režimu Ukrajina. Hospodářská komora by se od září 2019 měla na základě usnesení vlády stát garantem pro všechny zapojené země.

Firmy tak vše potřebné k náboru pracovních sil ze zahraničí vyřídí na jednom místě a nebudou dokumenty zasílat na více adres, což jim usnadní práci a ušetří čas,“ vysvětluje vedoucí Oddělení služeb pro podnikatele Hospodářské komory Tomáš Zelený, který zodpovídá za přijímání žádostí o kvalifikované pracovníky z ciziny.


Tři programy v rámci zaměstnávání cizinců v ČR:

1. Program vysoce kvalifikovaný zaměstnanec;
2. Program kvalifikovaný zaměstnanec (určený pro středně a nízko kvalifikované migranty);
3. Program klíčový a vědecký personál (určený pro specialisty a manažery nadnárodních firem investujících v ČR, výzkumných organizací, technologických společností a obchodních společností typu start-up).

Projekty a režimy fungují ve prospěch seriózních přímých zaměstnavatelů, kteří jsou přínosem pro českou ekonomiku. Do projektů a režimů jsou zaměstnavatelé zařazeni na základě splnění stanovených transparentních kritérií. Zahraničním zaměstnancům těchto zaměstnavatelů je garantován přednostní přístup na zastupitelský úřad v přiděleném termínu za účelem podání žádosti o pobytové oprávnění ke vstupu na území ČR.


Stanovené roční kvóty Programu kvalifikovaný zaměstnanec:

 Ukrajina – 40 000 osob
 Černá Hora / Srbsko – 2 000 osob
 Filipíny – 1 000 osob
 Indie – 600 osob
 Kazachstán – 300 osob
 Moldavsko – 1 000 osob
 Mongolsko – 1 000 osob.
zdroj: Hospodářská komora České republikyvloženo: 26.08.2019,  poslední aktualizace stránky: 26.08.2019

Návrat na obsah